Windows bilgisayarın imajını linux ortamında sanal makinede çalıştırma

Yazıya başlamadan önce “bu ne işe yarayacak?” diyenler için şöyle bir senaryoyla anlatmaya çalışayım. Ofisinizde aktif olarak çalışan windows bilgisayarlar var ve bir şekilde bakım çalışması yapacaksınız. Bu arada donanımsal olarak bilgisayarlarınıza uzun bir süre ulaşamayacaksınız. Bu ciddi oranda iş ve zaman kaybına yol açacağı için bunları sunucuzda rahat bir şekilde çalıştırabilirsiniz. Gelelim ana konuya.

Öncelikle link‘e tıklayarak Disk2vhd programını ücretisiz olarak indirelim.

Daha sonra Windows ortamında vhd2 programı yardımıyla windowsun vhdx uzantılı imaj dosyasını alıyoruz. Bir  sonra ki adımda ise hangi disklerimizin imajını alacaksak onları işaretliyoruz ve  kaydetmemiz gereken konumu belirliyoruz. Benim tavsiyem harici bir diske kaydederseniz çok daha rahat edersiniz. Çünkü kaydetmeniz gereken imajın boyutu yüksek olduğundan tekrar taşımak için hard diske attığınızda zaman kaybetmiş olmazsınız. Ayrıca bilgisayarın tamamının imajını aldığınız için bu işlem biraz uzun sürebilir. Sizin için tahmini bitiş saatini vermektedir.

Untitled

İmajı alınan Windows imaj dosyasını linux ortamına aktarıyoruz. Burada yapmanız gereken şey vhdx uzantılı dosyanızın sanal ortamların anladığı uzantı şekline (vdi, qcow2 vs) çevirmek. Biz VirtualBox üzerinden anlatacağız. Öncesinde linux bilgisayara atıyoruz.

Çevirme işlemine başlamadan önce terminalinden qemu aracını indirmeniz gerekiyor.

sudo apt-get install qemu

qemu aracını indirdikten sonra imajımız hangi dizinde ise o dizine geçeriz. Mesela bizim imajımız hard diskte olsun. Onun için hard diskimizin mount edildiği yere gidelim;

cd /media/taner/harddisk

Daha sonra dönüştürme işlemlerini burada yaparız. Burada önemli olan hangi dönüşümü yapmanız gerektiğini bilmeniz. Diyelim ki sadece virtualbox için dönüşüm yapacaksınız o zaman sizin ihtiyacınız olan format vdi uzantısı.

vhdx to vdi : qemu-img convert -f vhdx -O vdi isim.vhdx isim.vdi
komutu ile dönüşüm için beklemelisin. Bunun için harici diskinizde yeteri kadar yer olduğundan emin olmalısınız.
Şimdi gelelim VirtualBox progrmından yeni bir sanal makinesi oluşturaya.
Screenshot from 2015-07-22 16:29:47
Daha sonra sistem için gerekli olan sanal donanımsal ayarları yapıyoruz.
Screenshot from 2015-07-22 16:38:20
Next dedikten sonra alttaki resimdeki gibi Use an existing virtual hard drive seçeneğini seçiyoruz. Yan tarafta olan dosya sembolüne tıklayıp imajının kayıtlı olduğu yerden seçiyoruz.Daha sonra Create diyoruz ve başlatıyoruz. Bundan sonrası ise biraz beklemek ve daha sonra imajını aldığınız windowsun aynısını görmüş olacaksınız. Screenshot from 2015-07-22 16:31:03
İşte görüldüğü gibi linux sanal makinede windows imajını açmış olduk. Yani ofisteki bilgisayarınızı farklı bir ortamda çalıştırmış bulunduk.
Screenshot from 2015-07-22 16:47:58
Bu yazıda linux sanal makinede windows imajını açmasını anlatmaya çalıştım. Burada aslında VirtualBox üzerinden açmış bulunduk. VirtualBox’ın kurulduğu her platformda (OS, Windows, Linux ..) bunun aynısını yapabiliriz ve linuxe özel bir şey değilmiş diyebilirsiniz. VirtualBox sadece bir örnekti. Bir sonraki yazımda proxmox sanal sunucuda bu işlemi yaptığımda linux sunucuya özel olduğunu daha iyi bir şekilde göreceğiz.
İyi çalışmalar. 

Centos 7 için OpenVPN Kurulumu

Öncelikle VPN (Virtual Pravite Network)’un tanımını yapacak olursak uzaktaki local olan, yani bilgisayarın başına geçmeden erişme imkanınız olmadığında VPN aracılığıyla sanki bilgisayar başında gibi olabiliyorsunuz. Gelelim Centos 7 için VPN kurulumuna.

 

 

 

Hali hazırda bir tane sunucunuz olduğunu varsayarak işlere başlıyoruz.

 

Gerekli olan paketleri kuruyoruz.

 

yum –enablerepo=epel -y install openvpn easy-rsa net-tools bridge-utils

Daha sonra sertifaka ayarlarını yapalım. Terminalden şuraya geçelim.

vim /etc/openvpn/easy-rsa/easy-rsa-release-2.x/easy-rsa/2.0/vars

Screenshot from 2015-07-22 16:01:31

Buradaki sertifikasyonu kendinize göre ayarlarsınız. Ben örnek olarak bu şekilde yaptım.

 

Dosyayı düzenledikten sorna kaydederek kontrol ekranına gelelim.

/etc/openvpn/easy-rsa/easy-rsa-release-2.x/easy-rsa/2.0/ dizini altındaki bulunan vars dosyaını, clean-all dosyasını çalıştıracağız.

 

soruce ./vars

 

./clean-all

komutları ile her sertifikasyon güncellemesinde yeniden yapmamız gereken olayları yapmış olduk. Aynı dizinde

./build-ca

komutunu çalıştıralım. Daha sonra SSL  için Diffie-Hellman anahtarını oluşturalım.

./build-da

server için sertifikasyon:

./build-key-server [sunucu isminiz]